Pomozte svému psovi ke zdraví. Kvalitní strava a speciální kloubní výživa pro psa jsou základem pro zdravý pohybový aparát.
Když jsme si doma pořizovali naše fenky, rozhodli jsme se pro plemeno, které není náchylné k poruchám pohybového aparátu. A přece. Jedna z našich dvou fenek plemena maďarský ohař rozhodně zcela bez problémů není. Problémy se objevily při nadváze. Teď už ji držíme na správné váze, ale zpočátku jsme si kvůli problémům s schůzí a kulhání několikrát zajeli i k veterináři. Ráda se proto s vámi podělím o zkušenosti týkající se vhodné stravy i toho, jak v podobných případech pomůže kvalitní kloubní výživa pro psa. Začnu ale tím, že se podíváme, jaké nejběžnější problémy s pohybovým aparátem pejsky nejčastěji postihují.

Když pes nemůže chodit
Už při výběru psa, nebo dokonce, když se rozhodujeme o tom, jaké plemeno si pořídit, je důležité vědět o dědičných chorobách kostry, které mohou psa postihnout. Pokud si kupujete čistokrevného psa plemena, které je náchylné například na dysplasii kyčelního kloubu, měly by být rodiče štěňátka na tuto nemoc vyšetřeni a samozřejmě by jí neměly trpět. Pes s dědičnou chorobou kostry by měl být vyřazen z chovu. Jenomže ani dodržení těchto pravidel není zárukou, že se u vašeho pejsky problémy neobjeví. Navíc, velice často si pořizujete kamaráda bez průkazu původu a řešíme pak už jen stav, v jakém se štěňátko či pes nachází. Jakými všemi dědičnými poruchami kostry pejskové nejčastěji trpí?
Nejběžnější závažnou poruchou bývá již zmíněná dysplasie kyčelního kloubu, neboli HD (Hip Dysplasia). Nemoc se objevuje až u 40 % všech psů a vyskytuje se téměř u všech plemen. Přesto jsou plemena na tuto nemoc citlivější. Patří sem především německý ovčák, rotvajler, novofoundlandský pes, bernský salašnický pes nebo zlatý retriever. Postižen bývá i loketní kloub. Pak se jedná o dysplasii loketního kloubu, nebo OCD (osteochondrózu). Kosterním defektem je chyndrodystrofie, což je vlastně špatná výživa chrupavky. Nepovažuje se ani tak za nemoc, ale jde o defekt krátkonohých psů, který pak vede k výskytu problémů s páteří. Vyskytuje se u jezevčíků nebo basetů. Malá plemena bývají náchylná rovněž na vykloubení čéšky. Více informací o kloubní výživě pro psy a poruchách kostry si přečtěte na stránkách Infopes.cz.

Kloubům svědčí dobrá strava a kloubní výživa pro psy
Naše fenka poté, co se u ní objevily kloubní obtíže, skončila na několika injekcích, výrazné redukci jídelníčku a hlavně na kvalitní kloubní výživě. Stravu měla dobrou od začátku. Krmení syrovým masem a granulemi s vysokým podílem masa bez obsahu obilovin nám pochválil i veterinář. Problém byl v tom, že fence chutnalo natolik, že se nám vykrmila více, než bylo zdrávo. S podobným problémem se lze setkat u kvalitních granulí. Když chovatel přechází z těch levných hypermarketových na kvalitní, neuvědomí si rozdíl v kalorické hodnotě. Zatímco levné granule pejskem proběhnou a co snědl, to taky za chvíli vyloučí, kvalitních granulí potřebuje pejsek méně a poznáte to i na úbytku množství výměšků. Takže i když se vám na první pohled zdají kvalitní granule drahé, ve výsledků na nich dokážete ušetřit. Nemluvě o přínosu pro vašeho pejska.

Další důležitou součástí stravy je kvalitní kloubní výživa pro psy. Existuje řada výrobků na trhu v podobě tablet, kapek, tinktur, ale i žvýkacích pamlsků. Ty se nám doma osvědčily nejvíce. Ze značek a produktů se osvědčily Canvit Chondro a Canvit Chondro super, Alavis nebo Geloren dog. Proč je pro psa kloubní výživa tak důležitá? Z vlastní zkušenosti byla kloubní výživa pro jednu z našich dvou fenek velice důležité při rekonvalescenci po výskytu problémů. Její užívaní nám doporučil i veterinář. Fenkám nikdy nedáváme nesmyslné pamlsky. Když tak ty užitečné. A těmi je i kloubní výživa v podobě žvýkacích tablet. Koupíte je v e- shopu MujMazlik.cz.
Zdroj obrázků: FL, MujMazlik.cz