Hledáte účinný prostředek, který zabrání lámání vlasů, ale i jejich předčasnému šedivění? Zkuste amarantový olej pro vlasy.
Rostlina amarant (Amaranthus hypochondriacus L., Amaranthus caudatus L. a Amaranthus cruentus L.), česky též laskavec nebo sloní ucho, je zajímavou superpotravinou, která však zejména jako amarantový olej najde uplatnění i v kosmetice. A samozřejmě i ve vlasové kosmetice. Co vše se amarantovému oleji přisuzuje? Především jde o olej se silnými antioxidačními vlastnostmi. Nejspíš i proto se říká, že amarantový olej zabraňuje šedivění vlasů. Jeho nejvzácnější složkou je skvalen. Jde o tělu vlastní organickou sloučeninu, kterou je však dobré tělu občas přidat. Poprvé byla izolována z jater žraloka, ale dnes se získává především z olivového oleje a z amarantových semínek. Právě zde je skvalenu skutečně hodně – 7 až 8 % objemu semínek, v čemž je amarant skutečně rekordmanem. Právě skvalen (někdy nazývaný i squalane, nebo skvalan) má schopnosti posilovat imunitu organismu a honosí se antioxidačními vlastnostmi. To vše se dokáže projevit na kvalitě našich vlasů. Jak tedy využít amarant a amarantový olej pro vlasy? Možností je hned několik.
Amarant a amarantový olej pro vlasy
- zabraňuje šedivění vlasů a zpomaluje jej
- léčí lámavé vlasy
- zabraňuje dehydrataci vlasů
- pomáhá předcházet padání vlasů
- dodává vlasům zdravý lesk
Skvalen v amarantovém oleji pro vlasy je dobré užívat vnitřně i zevně
Výhodou amarantového oleje je, že jakmile si jej pořídíte, tak podobně jako některé další vzácné přírodní oleje dokáže nahradit hned několik vašich kosmetických přípravků a dokonce se stát i zdravou přísadou v kuchyni. I když chcete využít kladné vlastnosti amarantového oleje pro vlasy, je záhodno jej užívat několika několika různými způsoby.
Vnitřně se hodí na omlazení organismu a posílení imunity. Lžička amarantového oleje denně do pomazánky, na salát, na pokapání masa (ale až po jeho tepelné úpravě) vám zajistí, že se vlasům vyhnou různé projevy stárnutí a nemocí, související s celkovými neduhy těla.
Pokud se amarantový olej a v něm obsažený skvalen použije na vlasy zevně, vytvoří na nich ochranný film zabraňující dehydrataci vlasů. Velice často je proto součástí kvalitních a speciálních zvláčňujících šamponů a kondicionérů. Proti šedivění a na zlepšení růstu a kvality vlasů by bylo samozřejmě nejlepší používat olej z laskavce, což je český výraz pro amarant, přímo aplikovaný na vlasovou pokožku. Jenomže zejména ti, kdo bojují s mastnými vlasy, se užití olejů na kůži a masírování pokožky hlavy brání. U někoho to sice zafunguje překvapivě dobře a k maštění přes užití oleje nedojde, naopak, stav pokožky se upraví a mastit se přestane, někdo ale přece jen olejům aplikovaným na mastné vlasy nevěří. Tady je řešení používat zábal ze zelených částí amarantu. Čerstvé listy z amarantu se zalijí vařící vodou, nechají se vylouhovat až do ochladnutí vody, přecedí se a tato voda se pak následně denně vtírá do vlasů a vlasové pokožky V chladničce vydrží týden. Před použitím si vždy část, kterou jdete použít, nechte dvě hodiny přede odstát v místnosti, aby měla příjemnou pokojovou teplotu. Nezapomeňme však, že skvalen obsahuje především tuková složka amarantu – tedy jeho semena a z nich lisovaný olej.
Proti lámavosti vlasů je amarantový olej ideálním
Pokud chcete používat amarantový olej pro vlasy jako prostředek proti jejich lámání, aplikovat jej lze dvěma způsoby. Klasicky lze olej z amarantu použít jako vlasový zábal. Naneste jej na vlasy a nechte pod nahřátým ručníkem působit alespoň dvě hodiny. Pak vlasy standardně umyjte. Nepřehánějte to však s odmašťováním. Ty z nás, kterým nevadí denní ošetřování vlasů olejíčky, máme možnost laskavcový olej den co den po kapkách vtírat do délek vlasů a tím bránit jejich lámavosti. Ocení to i naše konečky, protože amaranthový olej dokáže vlasy chránit i před lámáním a třepením konečků.
Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu