Šedivé vlasy budou možná konečně pokořeny! Díky imunoterapii se objevil efekt, kdy se vlasům vrací jejich pigment. Přichází konečně lék na šediny?
V ideálním případě nebudete stát o žádné vedlejší účinky své léčby, ale v realitě toto riziko bohužel vždy existuje. Někdy je výsledný efekt nebezpečný, někdy život ohrožující, ale v určitých případech pouze bizarní. Nebo – dokonce překvapivě vítaný. Co kdybyste při léčbě rakoviny nejenže byly dokonale vyléčení, ale navíc se vašim šedinám vrátila barva? Není to zas tak velká utopie. Zdá se, že lék na šediny možná není zas tak nedostupný.
Deník JAMA Dermatology uvedl výsledky testů, do kterých se zapojili pacienti se zhoubným nádorem. Po nové léčbě všem ztmavly vlasy. Co kdybychom tento efekt dokázaly využít i v běžném životě? Lék na šedivé vlasy by udělal doslova revoluci v kosmetickém průmyslu. Barvení vlasů by se stalo už pouhou módní záležitostí a ne nutností, jak zakrýt šediny. Obecně bychom vypadali mladšími.
Imunoterapie jako nástroj proti šedinám. Časem možná ano!
Říkáte si, že při léčbě rakoviny nám vlasy spíše vypadají? V tomto případě se ale nejednalo o chemoterapii, drsnou formu léčby, která má za úkol zničit buňky nádoru. U ní jsou vedlejší účinky opačné, za následek má většinou vypadávání vlasů. Tato studie patřila pod imunoterapii, začínající oblast biomedicíny, jejíž cíl není odstranit nemoc, ale podpořit tělo ve vlastním boji. Možná je tedy právě biomedicína cestou k vlasům bez šedin.
Součástí studie bylo 52 pacientů s rakovinou plic. Výzkumníci z Barcelonské univerzity po podání léků (Keytruda, Opdivo, Tecentriq) nesledovali pouze, jestli dojde ke zlepšení, ale samozřejmě i vedlejší účinky. Tyto léky jsou navrženy tak, aby poskytly imunitnímu systému dostatečnou munici na zničení rakovinotvorných buněk. Například Keytruda blokuje specifický receptor na povrchu buněk (PD-1), který má za úkol bránit bílým krvinkám v ničení buněk vlastního těla.
Receptor, o kterém je řeč, je obvykle užitečný. Díky němu se ale nádor dokáže rozrůstat. Rakovinotvorné buňky mohou obvykle projít neviděné imunitním systémem a dále růst, aniž by je cokoliv zaznamenalo. Díky tomuto léku je bílé krvinky poznají a zaútočí. Ve studii se pak objevil i vedlejší účinek, ztmavnutí vlasů.
Nový pigment pro vlasy aneb Lék na šediny možná už brzy
V průběhu testu jeden pacient upozornil, že mu tmavnou vlasy, což bylo nejprve považováno za pouhou výjimku. Pak se ale ukázalo, že dalších 13 pacientů zaznamenalo změnu barvy jejich vlasů, na hnědou či černou.
Zvláštní je, že tito pacienti reagovali na léčbu mnohem příznivěji, než ostatní. V tomto případě je tento vedlejší účinek nejen pozitivní, ale zároveň indikuje, že léčba zabírá správně. Avšak – stejné léky byly paradoxně užity na léčbu kožního nádoru, kde naopak způsobily ztrátu pigmentu ve vlasech. Lék na šedivé vlasy tak ještě bude rozhodně čekat dlouhá cesta do naší lékárničky.
I léky používané v imunoterapii mají bohužel mnoho negativních účinků, kvůli kterým nesmí být podány zdravým lidem. Nic ale není ztraceno – tento test otevírá možnost dalším výzkumům, které by mohly v budoucnu přinést skutečný lék na obnovu pigmentu ve vlasech a lék na šediny.
Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu