Březová voda je míza z břízy, která má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, krásu a vlasy. Na konci zimy si ji můžete nasbírat i samy.
Březová voda je míza z břízy, která má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, krásu a vlasy. Na konci zimy si ji můžete nasbírat i samy.

Březová voda – elixír pro zdravé a lesklé vlasy!

Březová voda byla kdysi synonymem péče o vlasy, stejně tak jako březový šampon. Dnes je to zapomenutý elixír, který má ale i dnes, v době obrovského množství vlasové kosmetiky, co říct při péči o naše vlasy a vlasovou pokožku. Březová voda podporuje růst vlasů a dává jim nádherný zdravý lesk! 

Přírodní kosmetiku vytlačily všemožné formule, které slibují našim vlasům nevídanou krásu, lesk a zdraví. Neříkám, že nefungují. Jsou ale mezi námi také ti, kteří pořád hledají zdraví a krásu v přírodě a přírodní kosmetice dávají přednost před soupisem chemického složení kosmetických výrobků se zázračnými formulemi. Jedním takovým, dnes již téměř zapomenutým zázrakem z přírody pro naše vlasy, je březová voda.

Březová voda není žádný výluh ani odvar z břízy. Je to skutečná míza z tohoto stromu. A i když ji při trošce snahy najdete v některých drogeriích, můžete si ji ze stromu bez toho, abyste mu ublížili, nasbírat i samy. Ze stromů břízy se březová voda těží jen brzy na jaře, když strom raší. Je to vlastně přefiltrovaná voda z kořenů stromu, která prošla jeho pletivy, zbavila se všech toxinů a navíc přidala své účinné složky, které nejen zlepšují kvalitu a lesk vlasů, ale například umí vybělit pihy nebo mají omlazující účinky na pleť.

Březová voda je míza z břízy, která má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, krásu a vlasy. Na konci zimy si ji můžete nasbírat i samy.
Březová voda je míza z břízy, která má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, krásu a vlasy. Na konci zimy si ji můžete nasbírat i samy.

Pokud se březová voda užívá vnitřně, dokáže příznivě vplývat na látkovou výměnu, léči revma, skorbut, nemoci jater, ledvin a trávící soustavy, pozitivně působí na nervový systém, je protiskorbutová a odpuzuje také hlísty.

Březová voda obsahuje mnoho účinných látek. Jsou to především flavonové glykosidy (cca 2 %), silice (cca 0,05 až 0,5 %), pryskyřice, třísloviny (5 až 9 %), vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy, draslík, železo, hořčík, měď, kyselinu jablečnou, éterické oleje a další aromatické látky.

Březová voda a vlasy

Březová voda vmasírovaná do pokožky vlasů ovlivňuje jejich růst. Pokud si ji budeme do vlasů vtírat pravidelně a dlouhodobě, dokáže ovlivnit jejich kvalitu a hustotu. Současně působí na pokožce proti lupům a maštění. Vtíráním březové vody do samotných vlasů získají vlasy silný a zdravý lesk.

Pokud si pořídíme březovou vodu v obchodě, jde obvykle o směs březové vody a lihu. Bohužel obsah lihu může způsobit vysušování našich vlasů i vlasové pokožky. Do březové vody se přidává kvůli konzervaci.

Uchovat březovou vodu, kterou si brzy na jaře samy posbíráme však lze i jinak. Bez alkoholu jako konzervantu. Vodu je možné zmrazit a uchovat si ji tak až do další sezóny. Před použitím ji stačí nechat volně rozmrazit.

Bez mražení vydrž březová voda v lednici zhruba měsíc. Je lepší ji uchovávat v uzavřené sklenici a denně ji promíchat, aby nám na povrchu nevznikla plíseň. Březovou vodu mícháme vždy plastovou lžicí a uchováváme ji ve skleněné nádobce. Lze ji také uchovat v PET lahvi a denně protřepat.

Březová voda je elixírem pro naše vlasy. Podporuje jejich růst, lesk, působí proti lupům a maštění vlas.
Březová voda je elixírem pro naše vlasy. Podporuje jejich růst, lesk, působí proti lupům a maštění vlas.

Kdy a jak sbírat březovou vodu pro naše vlasy

Pro sběr březové vody se hodí brzké jaro, kdy jsou ještě mrazivé noci, ale již poměrně teplé dny a kdy bříza začíná probouzet své pupeny. Jakmile začnou z pupenů rašit listy, se sběrem skončíme. Obvyklé období sběru je polovina a března a začátek dubna. Záleží na počasí v konkrétním roce a také na geografické poloze a nadmořské výšce sběru.

Na sběr březové vody se hodí vzrostlé břízy. Menším stromkům, než které mají průměr kmene zhruba 30 cm ve výšce 1,3 až 1,5 metru, bychom mohli sběrem ublížit. V této výšce se do kmene udělá vrt o průměru 1 cm a to do hloubky zhruba 3,5 až 5 centimetrů. Po obvodu stromu je vhodné udělat až 3 vrty stejného průměru a hloubky. Lze také použít metodu zářezu, kdy se strom nařeže do hloubky tak, abychom se prořízli lýkem.

Do místa vrtu nebo řezu umístíme malý trychtýř nebo trubičku pomocí kterých sbíráme do sběrné nádoby vytékající mízu. Strom má až překvapivě obrovskou kapacitu březové vody. Z jedné vzrostlé dospělé břízy lze odebrat bez rizika poškození stromu až 50 litrů mízy. Ale pozor! Optimální je pomalý sběr rozložen do cca dvou týdnů, kdy denně ze stromu odebíráme menší množství tekutiny – 1 až 2 litry denně. Každý den, jakmile začneme s novým sběrem, je třeba řez či vrt obnovit.

Nakonec, po ukončení sběru, je třeba místa vrtu a řezu dokonale ošetřit a vyplnit štěpařským voskem a bříze tak poskytnout  optimální podmínky pro regeneraci. Pokud k odběru mízy použije břízu doma na zahradě, kde máme přístup k vodě, je optimální stromek povzbudit po skončení odběru také dostatečnou zálivkou. Zalijte stromek množstvím 100 litrů vody každý týden po dobu jednoho měsíce. Odběrem totiž z břízy odebereme 5 až 20 % mízy a tak strom doplnění tekutin ocení.

Zdroj obrázků: FL

CHCI MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZDARMA!

Nechejte si zasílat časopis Vlasy a účesy do své e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří milují své vlasy a vědí, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy!

Váš e-mail

Jsem profesionální kadeřník